AVAGY NAPELEMES RENDSZERT SZERETNÉK,
DE SZERETNÉK KORREKT INFORMÁCIÓKAT
Nagy döntés előtt áll, hiszen napelemes rendszer beszerzésén gondolkodik!
Engedje megy, hogy gratuláljunk Önnek!
Érezzük a döntésének a súlyát, épp emiatt szeretnénk Önnek segíteni, első közben információhoz jutattani Önt. Nem, nem úgy, mint a nagy átlag, mi most átültünk az Ön székébe, helyet cseréltünk Önnel, vagyis azt fogja hallani-olvasni, amit normál esetben kellene, hogy az Önnek legoptimálisabb megoldást tudja kiválasztani.
KINEK ÉRI MEG, ŐSZINTÉN?
Akinek van villanyszámlája és pénze hozzá… De mivel kedvező hitel is van hozzá, elszámolható Fundamentára, nagyon sokan gondolkodhatnak benne.
MEGTÉRÜLÉS?
Változó, de 8-10 év reális mutató. Mivel hosszú távú befektetésről van szó, célszerű minőségben gondolkodni. Csodák nincsenek, így a jó minőségnek ára van, ebben viszont kicsi a kockázat, ez meg mind a befektetésünk gyorsabb megtérülését jelenti.
Sokan nem számolnak a villany árának a növekedésével, illetve az inflációval sem, olyan tényezőkkel, amelyek a rendszer gyorsabb megtérülését segítik elő.
A bankban tartott megtakarításunk biztos nem fog 10-12%-os hozamot hozni.
MIT VÁLASSZAK? AVAGY „NEM VAGYOK ANYIRA GAZDAG, HOGY A LEGOLCSÓBBAT VÁLASSZAM.”
Minőség, minőség, minőség. Ismételjük: hosszú távú befektetésről beszélünk, így mindeképp minőségi rendszerben gondolkodjunk. Ha jól döntünk, jót választunk az elején, és az esetleg egy picivel drágább az átlagnál, hosszú távon jobban járunk, mivel egy stabilabb rendszerünk lesz, jó esetben meghibásodás nélkül, rendszerük hozni fogja az elvárt számokat.
DE MI IS A MINŐSÉG?
Számunkra a globális piac a mérvadó, és nem a hazai piac és állapotok. Ha gyártókról és termékekről beszélünk, akkor csak a Bloomberg Tier 1 gyártók, azok, akik nem csak összeszerelnek az összevásárolt komponensekből, vagy épp gyártatnak másokkal saját brand alatt (OEM gyártás), hanem akik maguk is cellát gyártanak, komolyan befektetnek a kutatásba-fejlesztésbe, innovációba, akik éves szinten eladnak pár gigawattot, és akiket a nemzetközi hitelminősítő intézetek (Bloomberg, PWC) is abszolút a finanszírozható kategóriába sorolnak. Pl. ilyen a Bloomberg New Energy Finance rangsora, amely szigorú paraméterek alapján rangsorolja a gyártókat, negyedévenként. Ezek a cégek képviselik a szolár múltját, jelenjét, és nagy valószínűséggel a jövőjét is.
KIK IS ŐK?
Ami a 2016, valamint 2017-es évet illeti, legtöbb leszállított napelemmel az alábbi gyártók rendelkeznek.
A táblázat 12 gyártót rangsorol, és a leszállított mennyiségeket (nem, nem a gyártó kapacitást, az más…) veszi figyelembe.
A 12 gyártó piaci részesedése 61,12%! A 12 gyártóból 10 kínai, 1 koreai és 1 az USA-t képviseli.
KÍNAI vs. EURÓPAI?
Nekünk nem kérdés, hogy kínai. Ebben (mint sok másban) ők dominálnak, minden értelemben. Sajnos az európai gyártók nem tudják felvenni a versenyt, számtalan ok miatt, de leginkább a gyártási költségek miatt. A nagy európai (és amerikai) napelemgyártók nagy része megszünt (lásd Solon, Solarworld, German PV), vagy nehéz helyzetben van, nehéz napok várnak rájuk a védővámok fokozatos kivezetése miatt. Aki okos volt az európai gyártók közül, időben kiköltöztette az összeszerelést, túlélte, bérgyártásban állíttat elő paneleket a Távol-Keleten, így a brand megmaradt, de a tartalom már nem ugyanaz (pl. a norvég REC, a japán Sharp). Európában nagyon kevés helyen gyártanak napelemet, az európai brand-ek nagy része a ugyancsak Ázsiában bérgyártat.
KÍNAI? MINŐSÉG?
Ami 1-2 évtizede igaz volt, az már nem állja meg a helyét. A kínai termékek csúcs minőségűek is lehetnek, ez is csupán pénz kérdése, lásd pl. az IT és telekommunikációs ipart (mobilgyártás-összeszerelés). Persze ugyanúgy lehet gyenge minőségű is, de azért az szinte biztos, hogy ahol minőség van, ott minőséget is könnyebb gyártani.
A szolár iparban ez hatványozottan igaz, függetlenül, hogy a gyártás épp Kínában, vagy Indokínában (Vietnám, Thaiföld), Malajziában, Indonéziában, vagy épp a Dél Afrikai Köztársaságban történik. Ne feldjük, hogy ezek a gyártók nem csak a kínai piacra gyártanak, hanem a világpiacra, itt közel 100%-ban automatizált gyártási folyamatok, a minőségi tanúsítványok, minősítések (pl. TÜV) kötelező elemei a gyártási tevékenységnek, nem beszélve az átlátható vállalatirányítási és gyártási folyamatokról, vagyis „maszatolni” nem tudnak. És nem is nagyon akarnak, hiszen, habár kínaiak, ők is a versenypiacon vannak, így vetélytársai egymásnak. A verseny komoly, csak az innovatív, sikeres és tőkeerős cégek képesek évről évre helyt állni.
A „kicci-occó” a nagy gyártók esetében ismeretlen fogalom.
DE MIND KÍNAI A KÍNAI?
Nem, mivel az EU és az USA a hazai gyártók védelme érdekében védővámokat és minimum árat (MIP, vagyis Minimum Import Price) vezetett be a Kínában gyártot cellákra és napelemekre. Ezt a kínai gyártók megoldották: gyáraik kapacitását egy részét Kínán kívül költéztették, vagy oda építetteék fel, így az EU-ba és az USA-ba érkező napelemek nem Kínában kerülnek összeszerelésre, hanem Vietnámban, Thaiföldön, Malajziában, Dél Afrikai Köztársaságban, Fülöp Szigeteken, Indonéziában… A védővámok sem mentették meg az európai és amerikai gyártókat (lésd korábban említett gyártók), az EU is belátta a védővámok csökkentésének a szükségességét, ezt fokozatosan csökkentették 2017-2018 folyamán, emiatt estek drasztikusan a napelem árak. Igen, lehetnének még olcsóbbak is a napelemek, ha például ha már Kínából is lehetne őket szállítani, és nem léteznének védővámok, meg kontrolált piac.
KÍNAI VS. KÍNAI?
Nem, nem minden jó, ami kínai, sőt. Ne feledjük a közmondásunkat: „Messziről jött ember azt mond, amit akar.” Sok esetben no-name kínai gyártók alacsony árakkal és jó marketinggel „dolgozzák meg” a piacot, a termékeik viszont kétes eredetűek, minőségűek. Ezek a „gyártók” sok esetben csak újra címkéznek second-hand, rossz minőségű napelemeket, vagy épp B-C kategóriás cellából gyártanak/gyártatnak napelemeket, piaci ár alatt jutattva azokat például Európába. A „jóárosított” panelek végül akár azonnal, vagy rövid időn belül meg is mutatják, hogy miért is voltak annyival olcsóbbak: nem termelnek, zárlatosak, nem hozzák a várt teljesítményt, a degradációjuk nem lineáris, hanem azonnali és drasztikus, a kézi összeszerelés és lamináció miatt a hátlap leválik az üvegről, nem beszélve a szemmel láthatatlan mikrórepedésekről, hotspotokról, amelyek a napelem gyors halálát fogják okozni.
Ne feledje, a hibák 90%-a olyan műszaki (alapanyag, gyártás-összeszerelés), amelyek szabad szemmel és laikus ember számára láthatatlanok.
Kívülről minden panel (na jó, majdnem minden panel…) egyforma, de a lényeg nem látszik. A már említett gyártók listája nem csal…
BRAND VS. BRAND
Sok esetben sajnos korábbi berögződések, agyunkban eltárolt információk alapján döntünk. Mert volt egy TV-nk, rádiónk, hűtőnk, magnónk, vasalónk, esetleg autónk, ami japán volt, német, esetleg kóreai (nem Észak…). És most hirtelen napelemes rendszer vásárlására szánjuk az összespórolt pénzünket, és lám-lám, találkozunk ezekkel a brandekkel/márkákkal, amiknek meg is kérik az árát, hiszen azokkal már évtizedekkel korábban is találkoztunk, volt is tőlük valami használati tárgyunk, és milyen jó volt. Bingó: a marketing, mint eszköz elvégezte a dolgát! Tudat alatt a terméket a márkával azonosítjuk, emlékekezünk valamire.
És akkor jönnek az ajánlatok. Benne vannak ezek a brandek. És nem olcsók. Nem is lehet, és nem is akarják, hiszen a brand húzza a terméket.
Ok, de akkor többet kapok a pénzemért? Csalódást kell okoznunk, NEM… Semmivel sem jobbak, mint a TOP 10-es termékek, sőt. És drágábbak is. És már nem is német, japán, kóreai… Hanem épp az is vietnámi, talán ugyanabból a gyárból jón, mint a TOP 10-es kínai, csak a másik gyártósorról, vagy épp valamelyik nagy gyártó gyártja le nekik, a végén meg más matricát ragasztanak rá. Hoppá!
Autóiparból ismerős? Ugyanaz, csak itt még hatványozottabban igaz… Nem kap többet a pénzéért, csupán a brandet fizeti meg.
Ne feldje, nem vasalót, mosógépet vagy TV-t vásárol 1986-ban, 1993-ban, hanem napelemes rendszert, napelemet 2018-2019-ben.
De persze Ön tudja, hiszen az Ön pénze.
TOP 10-ES KÍNAI VS. TOP 10-ES KÍNAI
Jó kérdés, mi az innovációt, a kutatást és fejlesztést végző gyártókat preferáljuk, illetve azokat, akik a kezdetek kezdete óta ott vannak az élbolyban.
MONO VS. POLY
Sajnos bloggok azt tartalmazzák, amit a bloggerek bele írnak, és hát a bloggerek jellemzően forgalmazók, telepítők, viszonteladók. A laikus meg próbál tájékozódni az interneten, mert ugye, hol máshol.
Közmondás: „Minden szentnek maga felé hajlik a keze.” Érti?
Ahogy változtak az idők, úgy változtak a vélemények, tartalmak, álláspontok.
De miért is? Hát a pénz miatt. Mert pár éve még a monokristályos napelemek sokkal drágábbak voltak, mint a polikristályosak, nehezebben lehetett eladni, többet kellet vásárolni belőle, mert másképp még drágább volt, de az ára miatt nehéz volt eladni, ami megmaradt, azzal mi legyen… Nem volt egyszerű. És akkor leírták: nem nekünk való. Pont.
Közben változtak az idők, a gyártási költségek folyamatosan estek, a monókristályos cellák ára nagy ütemben csökkent, amitől a monókristályos napelemek is olcsóbbak lettek. Ma már szép lassan egy árban vannak a polikristályos napelemekkel, amúgy is sokkal olcsóbbak, mint 5-6 éve, nagy az érdeklődés, és lám-lám, hirtelen jó lett, nekünk is való! Mert jó áron lehet megvenni, jó áron el lehet adni, piacot lehet generálni, és mert van kereslet rá.
És nem utolsó sorban a monó napelemeké a jövő, most legalábbis a gyártók erre álltak rá, ezt mutatják a számok/tények, is, azok nem szoktak hazudni.
És akkor a blogok össze-vissza kezdenek beszélni, mert ugye az internet nem felejt, minden rajta van, az is, amit 5 éve írtak, de az is, amit épp idén, és senki nem érti, hogy mi a kettő közti különbség, miért volt még tavaly kevésbé jó, de idén már az, hogy jó-e nekünk, vagy sem, megéri-e, vagy sem…
Röviden:
Monókritályos napelemek:
• a cellák sokkal tisztább szilíciumból készülnek, mint a polikristályosak, ez a tisztaság meg magassabb cella hatásfokot és hozamot generál
• a termék degradációja (éves szintű hatásfok csökkenése) is kisebb, emiatt is magasabb hozamra számíthatunk az élettartama során
• magassabb a cella hatásfoka, így az egységnyi felületből (napelemből, ami normál esetben 1,7 x 1 m, azaz kb 1,7 m²) sokkal többet lehet kihozni, ott előnyös, ahol kevés hely áll rendelekzésre, de nagyobb hozamra van igény, kevesebb panek kell belőle, mint a polikristályosból
• cella színe fekete, vagy kék
• jobban hasznosítja a szűrt fényt (esős, ködös idő), ami nálunk sajnos éves szinten hosszú hónapokig jellemző
• hőmérsékletre kevésbe érzékeny, ami ismételten magassabb hatásfokot eredményez
• hátránya, hogy picivel drágább, mint a polikristályos
Polikristályos napelemek:
• a cellák alapanyaga alacsonyabb tisztaságú, a cellák hatásfoka emiatt kisebb
• kissé érékenyebb a monókritályoshoz képest a magas hőmérsékletekre
• a cellák alacsonyabb hatásfoka miatt több kell belőlük, mint a monókristályosból, ez befolyásolhatja a megtérülési idő hosszát is
• előnye, hogy még mindig olcsóbb
De akkor melyiket válasszam? Több dologtól függ, egyrészt anyagi vonzata van, másrészt meg rendszer/helyzet igényét kell figyelembe venni. Mi inkább a gyártóra helyeznénk a hangsúlyt, a lényeg a minőség!
OK, HOGY MONO/POLY, DE HAGYOMÁNYOS, VAGY OKOS, MAXIM, VAGY SOLAR EDGE?
Ismét oda térünk vissza, hogy „minden szentnek maga felé hajlik a keze”, vagyis mindenki próbál értékesíteni, és sajnos nem feltétlenül az érdeklődő igényeit és helyzetét veszi figyelembe, hanem azt próbálja a „torkán lenyomni”, ami az ő portfóliójában van.
Na de ha mi ülnénk a vásárló székében, mi mit is szeretnénk hallani?
Egyszerű: ha a tájolás megfelelő, azaz D, DNY, DK, akkor hagyomáyos napelemek, mert tökéletesen fogják hozni a számokat, illetve a legrövidebb megtérülési idő ezzel érhető el, okos napelem és optimalizáló értelmetelen, csak kitolja a befektetésünk megtérülési mutatóját. Ha már el akarja költeni a pénzét, mert még jobbat akar, akkor ne spóroljon az inverteren sem, vagy épp a tartószerkezeten, költse inkább arra, nagyobb értelme van.
Az okos napelemek kérdésköre nagyon érdekes, de csak akkor ha valóban problémát kell áthidalni, a hozamot különböző zavaró tényezőket kell kalibrálni, ez jellemzően az árnyék.
Jelen pillanatban 2 fő okos megoldással találkozunk: Solar Edge és Maxim.
A cél ugyanaz: a beárnyékolás okozta hozamkiesés kompenzálása és a rendszer hozamának az optimalizálása.
A Solar Edge volt az első komolyabb jelentkező a gyártók közül a feladat megoldására. A Solar Edge rendszerben egy inverter van, illetve optimalizálók, amelyek a modulokhoz kerülnek rögzítésre, ezeket meg sorba kötődnek, velük pázhuzamosan a napelemek. Az optimalizálók a panel szinten próbálják kihozni a maximum teljesítményt, majd az optimalizálók közösen kiadják az inverterhez szükséges feszültséget.
A Solar Edge rendszer esetében az optimalizálók jelentik a rendszer előnyét és hátrányát is. Előnye a modul szintű monitoring (amire nem feltétlenü van szükség), illetve hogy a leárnyákolt modul egy részét kiiktatja rendszerből, közben a többi napelem termelése zavartalan marad, hátránya, hogy panel szintű optimalizálást biztosít, sajnos gyakran hibásodnak meg, cseréjükhöz meg kell bontani a rendszert, sok hibás riasztást küldenek a rendszerről (jellemzően árnyékok miatt), amelyek leelenőrzéséhez internet kapcsolat szükséges, annak hiánya viszont megnehezíti a probléma feltárását, amit a Solar Edge emberei végeznek el… Vagyis ki vagyunk szolgáltatva.
A Solar Edge-el kiépített rendszer az árnyékolástól és kedvezőtlen tájolástól függően 3-25%-kal több energiát képes megtermelni, mint a hagyományos rendszerek, viszont egy tökéletes tájolású, jó napelemből és inverterből kiépített rendszerhez képest maximum +3% extra hozamot produkálhat, ami már nem feltétlenül érni meg, figyelembe véve az extra költségeket és a meghibásodási lehetőségekkel járó problémákat, illetve az utólagos, extra fenntartási kiadásokat. Habár az inverterre és optimalizálókra hosszú, 12 éves gyártói garancia van, a rendszer telepítői részről nyújtott garanciájának lejárta után az összes feladat és extra költség a rendszer tulajdonosát terheli…Önt.
Az optimalizálás jelenlegi legfejlettebb formája a cellasor (sztring) szintű optimalizálás. Panelenként a cellákat 3 sorba kötik össze, a modul végén lévő kötődoboz (junction box) ezeknek a kimeneteli része. Ezt a három sort a kötődobozban ún. bypass diódákkal látják el, amelyek feladata a napelem hozamának vezérlése. A Maxim ezeket a bypass diódákat a saját vezérlő egységeivel cseréli le, minden egyes dióda helyett bekerül egy IC, amely a már említett három sort kezeli le, vagyis úgy műkodik a napelemünk, mintha valójában 3 napelemünk lenne.
De mivel is jobb a Maxim a Solar Edge rendszerénél?
• sokkal magasabb a hatásfoka, hiszen nem modul szintű optimalizálást végez
• a napelemkre nem kell felszerelni semmilyen optimalizáló egységet, hiszen az már integrálva van a megvásárolt napelem kötődobozába
• kisebb meghibásodási lehetőség, hiszen nincs extra elektronika a rendszerünkben
• az optimalizálásnak köszönhetően a „hot-spot”-ok kialakulása sokkal nehezebb, ez viszont a a modul élettartamát hosszabbítja meg
• napelemenként 3 „munkapont”, magasabb hozam
• megoldás a keresztirányú árnyékolás problémára
• hagyományos telepítés
• bármilyen típusú inverterrel telepíthető
• nincs extra meghibásodási lehetőség
• nincsenek utólagos extra költségek
Abban az esetben, ha az árnyékolás miatt a okos megoldásban kell gondolkodni, akkor mi mindenképp a Maxim optimalizáló rendszerrel ellátott napelemeket ajánljuk!
Csak ott ajánljuk az okos napelemeket, ahol valóban szükség van rájuk, ha szükségtelen, akkor ezzel is csak kitoljuk a rendszer megtérülési idejét!
INVERTER
A napelemes rendszer agya az inverter, mindenki a panelre helyezi a hangsúlyt, ami valamilyen szinten érthető is, hiszen anyagi vonzatát tekintve a rendszer értékének 50-60%-át a modulok teszik ki. Sajnos az inverterekről kevesebb szó esik, pedig nagyon kellene.
Egy dolgot tartsunk szem előtt: a rendszerünkben egy inverter van, ha az megáll, megáll a teljes rendszerünk, hiába vannak ott a tetőn a hiper-szuper napelemeink…
Véleményünk szerint a rendszerbe csakis olyan minőségi invertert illene beépíteni, amelynek:
• hazai forgalmazótól független szervízhálózata, vagy függetelen ügyyintézési módja van
• 48/72 órán belül csere inverterhez juthatunk
• valós garancia jár az eszközhöz
• bizonyított már a piacon, nem azért választjuk, mert olcsó
• magas hatásfokú
• lehetőleg léghűtéses legyen, minél kevesebb benne a forgó-kopó alkatrész (mint pl. a hűtő ventillátor), annál nehezebben hibásodik meg
Miért is emeljük ki ezt?
Abból indulunk ki, hogy nem lehet akármelyik gyártó inverterét szerelni, hanem csak azokat, amelyeket a hazai áramszolgáltatóknál beminősítettek. A piacon amúgy rengeteg prémium minőségű, kiforrott műszaki tartalommal, korrekt gyártói hozzáállással rendelkező inverter van, de azokat sajnos nem lehet telepíteni, mivel nincs hazai minősítésük. Egy inverter család beminősítése komoly költséggel jár, így aki ezt elvégezni, komoly elvárásokat támaszt a beminősített inverter család iránt. Emellett az árakat is ő igyekszik meghatározni. De az is biztos, hogy a mai világban kizárólagosság nem nagyon van, magyarul be lehet szerezni a termékeket, más EU-s forrásokból is, akár sokkal olcsóbban. És ez az árverseny miatt meg is fog történni. Addig nincs is baj, míg az inverter meg nem hibásodik, de ha mégis, akkor valakinek ezzel foglalkozni kell. Külföldre küldeni az invertert nagyon drága mulatság, amit a telepítő próbál kizárni, így megpróbálja itthon megoldani. És akkor kezdődik az érdekesebb része a dolgoknak: a hazai forgalmazóhoz fordul, hogy az segítsen neki. A forgalmazó meg vagy korrekt, vagy nem. Vagy megjavítja, vagy nem, hivatkozva arra, hogy nem tőle szerezték be az invertert, nem az ő felelőssége, kötelessége, és oldja meg, azzal, és ahogy tudja…
Persze a vásárlónak ehhez nincs köze, ő csak nem érti, hogy a garanciális (jellemzően 5 év) inverterét hetekig nem javítja meg senki, holott… És addig az invertere nem működik, a rendszere nem termel, hiába süt a nap, és a rendszer megtérülése annyival később fog megtörténni.
Ne feledje: rendszerre kapott telepítői garancia után minden problémát Önnek kell megoldani, költséget Önnek kell fedezni
De ha a gyártói garanciát nincs hogy, vagy nincs kin/keresztül érvényesíti itthon, akkor viszont a kezdetben megspórolt pár ezer, esetleg pár tízezer forint most hirtelen több tízezres, akár százezres összegre is duzzadhat. És higgye el, csak idő kérdése, mert ami elromolhat, az el is fog, csak idő kérdése.
Épp ezek miatt nem erőltetjük például a Solar Edge inverterek telepítését, mert sajnos az optimalizálok a rendszer gyenge pontjai, könnyen meghibásodnak, a kicserélésükhöz meg kell bontani a rendszert, ezek mind extra költségek, kezdetben nekünk, majd a rendszert megrendelőknek. Ha már feltétlenül okos rendszer, akkor inkább hagyományos inverter + okos (Maxim) napelem, kisebb kockázattal, nagyon üzembiztonsággal.
Mi pont azért nem ajánlunk csak bizonyos invertereket, mert ismerjük a buktatókat, ügyintézési folyamatot. A rendszereinket sokkal olcsóbbá tudnánk tenni olcsóbb inverterekkel, de nem szeretnénk senkit sem kellemetlen helyzetbe hozni (sem magunkat, sem a megrendelőinket), így maradunk azoknál a termékeknél, akik a bemutatott szempontokat teljesítik. Nem csak a pillanatnyi értékesítés és anyagi hasznon érdekében és függvényében.
Arra is érdemes kitérni, hogy minden műszaki termék ára idővel csökken, hiszen műszaki tartalma elavul. Jó esetben a garanciális időn túl elromlott inverter cseréje kisebb költséggel járhat majd, mint az inverter javítása. Persze ez a jövő zenéje, de figyelembe véve a szolár ipar elmúlt pár évében végbement folyamatokat, az árak csökkenését, erre is komoly esély van.
Ne az inverteren spóroljon, érdeklődjön a garanciális ügyintézéséről, kérjen tájékoztatást az inverter garanciális időszakon túli javítási folyamatával kapcsolatosan.
TARTÓSZERKEZET: ALUMÍNIUM VS. ACÉL
Erről is sajnos kevés szó esik, holott ez is nagyon fontos, mert az „csak vas”, „úgysem látszik”, „nem olyan fontos”, stb. stb. stb.
De nem több évtizedes befektetést hajtunk végre? A napelemek élettartama mennyi is? Emlékeztetjük: 25 év után még a kapacitásuk 80%-át fogják majd leadni (szerencsés esetben, ha jó minőséget választunk).
A tartónál elég lesz mondjuk 10 év? 12 év? Majd utána ha gond van, kicseréljük?
Alapvetően a tartószerkezet alapanyaga alumínium, a kampóké is az, vagy pedig speciális acél. Ezek élettartamukban, minőségükben azt fogják nyújtani, amit szeretnénk: hosszú, problémamentes megoldást. Persze itt is óriási különbségek vannak gyártó és gyártó, termék és termék között. De mi is szokott lenni a probléma? Hát persze, hogy az anyag! Mert ugye, az alumínium nem olcsó, és ha benne van a megfelelő mennyiségű anyag, azaz meg van a profil szélessége, akkor az annyival drágább.
De miért is az alumínium? A válasz az alapanyag sajátosságaiban rejlik:
• könnyű, alacsony súlya miatt kevésbe terheli a tetőt
• robusztus, nagyon magas szilárdság
• jól reagál a magas hőingadozásokra
• rozsdamentes, nem korrodálódik
• hosszú élettartam, 100% újrahasznosítható
• megfizethető
Ne feledje, a napelem kerete (legyen az fekete, vagy épp hagyományos, ezüst színű) is alumínium, mivel ez az az anyag, ami a sérülékeny üveg laminátumnak megadja a szükséges tartást és szolidságot, nem korrodálódik (és a rozsdalé nem folyik a panelre), hozzájárulva a vállalt, hosszú élettartamhoz és termékgaranciához.
A rendszerek költséghatékonysági kísérletei vezettek oda, hogy egyre inkább elterjedtek a galvanizált acél tartók használata a kis rendszerek esetében is. Az acél tartószerkezetet az ipari méretű rendszerek (napelemparkok) esetében kezdték el használni, hiszen itt óriási mennyiségű tartóról beszélünk minden egyes rendszer esetében, a költségek is exponenciálisan nőnek, alternatívára volt szükség. Erre a kérdésre volt válasz az acél, amelyet különböző anyagkezelések révén hatékonnyá teszik a szolár iparág követelményeinek megfelelően.
A háztartási méretű napelemes rendszerek (HMKE) esetében viszont maradt az alumínium, nagyon kevesen telepítik a rendszereket acél tartószerkezettel.
A leggyakoribb hibák mindig a gyenge minőségű sínrögzítő acél kampók, acél leszorítók szoktak lenni, hiszen ezeket ki szokta kezdeni az idő vas foga, a leggyakoribb probléma a korrózió szokott lenni. Mit is jelent ez a valóságban?
A napelemgyártók kifejezetten kérik, hogy a panelek rögzítése a sínekhez alumínium leszorítókkal történjen, mivel így kizárható annak a lehetősége, hogy a rozsdalé ráfolyjon a panelre, ami egyrészt kikezdi az edzett szolár üveget, másrészt meg árnyékolja a panelt.
Sok esetben nem is feltétlenül a rögzítő kampók anyagával, hanem azok sűrűségével, mennyiségével van baj. A jó kampó sem olcsó, és minél több szarufa van, annál több kell belőle, az ajánlat és a rendszer viszont annál drágább lesz. És akkor kezdenek kimaradni a kampók is, ami azért veszélyes, mert vihar esetén elviheti a szél a rendszerünket. Ami a rendszerbe való, azt oda is kell tenni, máskülönben baj lehet!
Itt is tökéletesen érvényesül az az elv, hogy nem feltétlenül a legolcsóbb a legjobb választás.
KÁBELEK, CSATLAKOZÓK, GÉGECSÖVEK
Apróságok, de komoly hozamkieséseket, és bosszantó problémákat tudnak okozni.
Kábel: csakis és kizárólag minőségi szolár kábel, lehetőleg dupla UV sugárzás elleni védelemmel, ha szükséges, akkor gégecsőben. Nem minden típus kábel jó a rendszerhez, hiszen ne feledjük, a megtermelt energiát szeretnénk eljuttatni a hálózati csatlakozási ponthoz, a lehető legtöbbet, minél kisebb vesztességgel. A rendszer hatékonyságát a minőségi szolár kábel emeli, a rendszer akár 3-5%-kal többet tud a hálózatba táplálni.
Csatlakozók: minőségi legyen, amelyek nem nyílnak szét, tökéletesen záródnak, ha valami oknál fogva egfeszülnek, akkor ne válnajak el egymástól, a rendszer hozama attól a pillanattól kezdődően drasztikusan csökken, vagy épp semmit sem fog termelni. Ha gyenge a minőség, akkor könnyen víz (pára) kerülhet beléjük, rövidzárlatot okozhatnak, kiéghetnek, akár a rendszer kiégését is eredményezhetik.
„Filléres” tételek, de annál nagyobb bajt tudnak okozni.
AC/DV TÚLFESZÜLTSÉG ELLENI VÉDELEM ÉS VILLÁMVÉDELEM
Rendeszerünk biztonsági rendszere, ami sok milliós kártól menthetnek meg, ami sok esetben a rendszer kiégésével is járhat.
Sajnos a jobb ajánlat érdekében sokszor kimarad, százezres tételről beszélünk, nem kevés, de annál többet spórolhat meg nekünk, ha benne van.
Mire is szolgál?
A napelemek jellemzően épületek tetejére kerülnek fel, a tartószerkezetre, ezáltal fokozottabban ki vannak téve a villámcsapás okozta jelenségek hatásainak (a rendszerünk körül erős mágneses tér keletkezhet), amit túlfeszültséget indukálhatnak az elektromos hálózatban, ami sajnos komoly károkat okozhat a rendszerünken:
• kiégnek a napelemek bypass diódái
• megrongálódhat, esetleg kiéghet az inverter
Sajnos az is megtörténhet, hogy az ingatlant közvetlen villámcsapás éri, ami még súlyosabb károkat tud okozni. A mágneses indukció miatt a villám végigfuthat az épület elektromos hálózatán, ez megrongálhatja az elektromos eszközöket, vagy épp tüzet is okozhat.
Természetesen erre is van megoldás, védekezhetünk ellene, nem jár komoly költséggel.
Típusát tekintve 4 féle van, A, B, C és D típusú.
Rendszerünk védelmét egy komplex, B és C típusú védelmi rendszerrel védhetjük meg, amelyből:
• a B típusú a villám által generált áramot vezeti le ( I. típusú)
• a C típusú a túlfeszültség elleni védelmet biztosít ( II. típusú)
Villámvédelem kiépítés, ha ez nem indokolt, akkor opcionális, viszont az AC és DC oldali túlfeszültség elleni védelem kiépítési legyen alap!
Sajnos sok esetben az ajánlatokból ez kimarad, ezzel olcsósítják az ajánlatot, persze a hozzá nem értő fel sem fogja, hogy mekkora kockázatot varrnak a nyakába!
TŰZVÉDELMI KAPCSOLÓ
2015 óta szigorú tűzvédelmi irányelvek és szabályok vonatkoznak a napelemes rendszerek tűzvédelmi előírásaira is, természetesen ebben az esetben is a biztonság a cél.
Sajnos elég gyakran ez is kimarad az ajánlatból, hiszen ez is 100.000 – 120.000 forintos tétel, ami szépen tud karcsúsítani egy ajánlatot.
De mi is a cél?
A cél, hogy az épület áramtalanítása maximum 5 méter távolság alatt történhessen meg épületen belül, ha ennél távolabb van, szükséges elhelyezni tűzvédelmi kapcsolót. Kültéri telepítés esetén ez a távolság 10 méterre módosul, vagyis ha a kábel nyomvonala meghaladja a 10 métert, akkor a kapcsolót a napelemek közelében kell elhelyezni. Földre telepített rendszer esetében akkor szükséges, ha a föld feletti DC kábelszakasz hosszabb, mint 10 m.
Mi is a feladata?
Az inverterekbe általában bele van építve a DC kapcsoló-leválasztó, annak lekapcsolása után is áram alatt marad a napelemek és inverterek közti kábelben. Esetlegesen kialakult tűz esetében a kivonuló tűzoltó életébe is kerülhet az áram alatti kábellel való érintkezése.
Ezt a veszélyt hárítják el a tűzvédelmi kapcsolók, amelyek közvetlenül a napelemek közelében megszakítják, a DC áramkört, azaz áramtalanítják a rendszert.
A rendszer méretétől és az inverter munkapontjainak számától függően, egy, vagy akár több kapcsoló is szükséges lehet, ami tovább drágítja a rendzert, de ha tetszik, ha nem kötelező elem.
Sajnos ezeknek az eszközöknek a szükségessége csupán a helyszíni felmérés során derül ki, emiatt mindenképp érdemes beleszámolni ezt is, mint lehetséges költség.
RENDSZERT SZERETNÉK, DE MEKKORÁT?
Jó kérdés!
Az esetek többségében az ajánlatkérők nem nagyon tudják, hogy mit igen és mit nem lehet kihozni az adott feltételekből.
Másik élethelyzet, hogy nem tudják meghatározni a reális célokat, vagy épp a jövőbeli célok és az aktuális helyzet megoldása nincs összhangban.
De mit is jelent ez az életben?
A rendszer, amire igény lenne, arra sajnos nincs hely. A fogyasztás lefedése érdekében magasabb hatásfokú napelemet kell beterveznünk, aminek az ára picivel magasabb, mint a hagyományos, mainstream termékeké.
Másik jellemző eset az, amikor sokkal nagyobb rendszerre való igény fogalmazódik meg, de az aktuális fogyasztás sokkal kisebb. És akkor dupla méretű invertert kérnek a rendszerbe. Ezzel az a baj, hogy nem fog működni. Miért is? Leegyszerűsítve azért, mert meg van az a minimum panel mennyiség, amivel az inverterünk minden körülmény közt el fog tudni indulni (minimum feszültség). Épp emiatt nagyon óvatosan kell ezzel bánni, mert jó, hogy a jövőre gondolunk, de figyelembe kell venni a jelent, valamint az aktuális helyzetet és rendszerigényt is. De tovább is van: előre át kell gondolni a bővítést is, mi hová kerül most és a bővítéskor, hogy alakítjuk ki a sztringeket, stb. Mert ha nem jól tervezünk, akkor lehet, hogy majd vissza kell bontani a rendszerünket, ami sajnos exra költségekkel fog járni.
És ha kisebb az inverter, majd később bővítünk hozzá? Működik, csak akkor plusz invertert kell mellé tenni, extra költség, vagy a régit lecserélni, és egy nagyobbat föltenni. Extra költség.
Fűtés, hűtés, légkondi, hőszivattyú? Sok extra kw-ot jelent, amikkel előre kell kalkulálni, és részletesen át kell tekinteni a fogyasztókat.
Új ingatlan? Kemény dió, mivel nincs információ. Viszont a fogyasztók felleltározásával sikerülni fog.
1 Fázis / 3 Fázis? Mikor elérjük az 5 kw-ot, 3 fázisról beszélünk, ott már az invertert is nagyon figyelmesen kell kiválasztani, hiszen ha 1 fázisú invertert teszünk első lépésben fel, de majd 3 fázis-igényű rendszerre kell majd bővíteni, akkor az inverter cseréje borítékolható, sőt, játszik a hálózatbővítés is, ami ugyancsak százezer forintos tétel.
Figyelem: mindenképp több munkapontos inverterben gondolkodjunk, másképp szinte biztosra vehető az inverter későbbi cseréje, ami ugye, nem olcsó.
Látványterv?
Semmi akadály, megoldható!
Látványterv? Semmi akadály, megoldható!
MILYEN RENDSZERRE VAN SZÜKSÉGEM?
Ezt a kérdéskört már kibontottuk az okos napelem, és inverter részben.
Ismét, összefoglalva: aki teheti, az fektessen hagyományos, minőségi, Top 10-es napelembe, nincs értelme sem okos, sem még okosabb napelembe fektetni, mert az esetleges extra hozam nem fedezi az extra költségeket.
Ha árnyékos felületről beszélünk, akkor inkább Maxim, mint Solar Edge, mivel az optimalizálási elve és módja hatásosabb, ára kedvezőbb, kevesebb meghibásodási lehetőséggel rendelkezik, egy újabb műszaki megoldás.
A lényeg a minőség, inkább arra fordítsuk a rá szánt büdzsét, mert az sokkal hatékonyabb, a rendszerünk megtérülése sokkal rövidebb lesz.
Ne dőljön be a marketingnek és a szemfényvesztésnek, döntsön okosan, és nem feltétlenül az okos napelemre gondolunk!
Hová tegyem?
Mindenek előtt kezdjük a tájolással: ideális a déli, de megfelelő a dél-keleti, illetve dél-nyugati tájolás is.
Legjellemzőbb az ingatlan teteje (ház), legyen az lapos, vagy épp ferde tető, autóbeálló, garázs (ezeket a Termékek /Autó beállók rovatban nézheti meg), melléképületek, stb. De van más opció is, szabadföldre is tehetjük, például a kert végébe, ott sem zavaró, és igen, lehet esztétikus is.
Dőlésszög
Ami az ideális dőlésszöget illeti, 25-45° az ideális, de 15 -60° közt működni fog a rendszerünk nagy kiesés nélkül.
VILLANYÓRA, AMPER, HÁLÓZATBŐVÍTÉS, MÉRŐHELY KIALAKÍTÁS, SZABVÁNYOSÍTÁS
Sok esetben extra költséggel kell számolni a napelemes rendszert tervezőknek, mivel az ingatlan hálózata, a csatlakozási pont, vagy épp a mérőóra nem megfelelő a szolgáltató által megfogalmazottaknak, és ez bizony több tízezres, de akár több százezer forintos tétel is lehet.
Nem, ezeket nem a telepítő találja ki, hanem a szolgáltató, másképp nem lehet csatlakoztatni a rendszert a hálózathoz. Ha napelems rendszert akarunk, akkor ezeket a módosításokat-fejlesztéseket el kell végezni.
És a három fázis? 5 kw felett kötelező, így ezt is bele kell kalkulálni, ha nincs, plusz tétel.
És ha szükségem van rá, akkor ki végezheti el a munkálatokat?
Ezeket a bővítéseket csakis regisztrált szerelővel végeztetheti el.
És akkor mikortól is van napelemes rendszerünk?
Attól függ: lehet, hogy a tetőn van, de csak akkortól termel, vagyis kezdődik a megtérülés, amint a szolgáltató átveszi azt és felszereli Önnél az ad-vesz mérőt!
AJÁNLATOK
Gyakorlatilag minden, amit eddig próbáltunk összefoglalni, az végül Önnél egy ajánlat formájában, leegyszerűsítve fog lecsapódni, 2-3 oldal, és kész.
De ugye milyen sok részletre kell figyelni? Mennyi dologra nem is gondolt? Mennyi tisztázni való kérdés?
Sajnos a másik oldal (nem, nem Ön, hanem az ajánlatadó) sokszor furfangos, nem tájékoztat mindenről, nem tárja fel az igényeket, és nem, nem az érdekli, hogy Önnek mire van szüksége, hanem azt fogja mondani, ami leginkább az ő érdekeit fogja szolgálni.
Emlékszik: „Minden szentnek maga felé hajlik a keze…”
Versenypiac van, és ez így van rendben. De akkor tényleg legyen az!
Ön be fog kérni nagyon sok ajánlatot, majd miután befutottak, próbálja majd azokat értelmezni. De hogy korrekt legyen a dolog, ismét, röviden összefoglaljuk, hogy mit is kell tartalmazzon egy ajánlatnak.
Csak hogy almát almával hasonlítsunk össze!
Tehát:
Anyag oldal:
• Napelem
• Tartószerkezet
• Inverter
• AC/DC oldali túlfeszültség elleni védelmi rendszer
• Kábelek, csatlakozók, gégecsövek
• Tűzvédelmi kapcsoló (persze csak ha szükséges)
Munkadíj és szolgáltatás oldalon:
• Tervezés-engedélyeztetés, szolgáltatói ügyintézés, készrejelentés a szolgáltatónál
• Kivitelezés
• Logisztika, daruzás
Ha más kiderült, hogy a hálózattal is foglalkozni kell, illetve teljesítménybővítést kell kérni, akkor mindenképp regisztrált szerelői státusz elengedhetetlen, a pontos folyamatot kérje ismertetni, illetve előre kérje írásba, hogy mi mennyibe is fog kerülni.
Mire figyeljünk?
A személyes véleményünket írjuk ismét le: csakis minőségi anyagokkal rendelje meg napelemes rendszerét! Meglátja, később nem fogja megbánni!
És még?
Szervíz, jótállás! Más most gondolkodjon előre, mert előbb-utóbb Önre fog hárulni a garanciális ügyintézés, emlékszik, leírtuk korábban…
Napelem oldalon, ha jól választ, minőséget, akkor nem érheti meglepetés.
Inverter az érdekesebb, véleményünk szerint jobban megéri egy picivel drágább, de stabilabb, független szervíz háttérrel is rendelkező gyártó terméke, mint egy dupla garanciával, sokkal jobb árral reklámozott termék.
Tartószerkezet, minőség, alumínium, egy nagyobb gyártó terméke. Tudja, 25+ év.
KIVITELEZŐ – KIVITELEZÉS
Hiába választott szerencsés esetben jó terméket, még van egy utolsó tényező, ami Önnek végül sok-sok örömöt, vagy épp sok-sok bosszúságot fog okozni.
Az utóbbi időben nagyon sok „telepítő” jelent meg a piacon, ennek oka igen egyszerű: értenek a villanyszereléshez, nem félnek a magasságtól, és tudnak olcsón dolgozni, mert ez nekik másodállás, vagy harmad, vagy épp „fusi”. Jelen pillanatban nem szükséges semmilyen szakmai képesítés a napelemes rendszerek telepítéséhez, néhány cég - szervezet szervez „oktatásokat”, de ezeknek is az a céljuk, hogy a saját viszonteladói körüket bővítsék, vagy a potenciális kivitelezők listáját egyel növeljék. Ennek köszönhetően gombamód elszaporodtak a telepítők. Nem is ezzel van a baj, hanem a szakértelemmel, tudással, tapasztalattal, hozzáállással. Jobban mondva annak hiányával.
Sokaknak ez csak egy átmeneti állapot, lehetőség, hiszen most jól megy. És nem cél, stratégia, jövő. Csupán a jelen. Nem feltétlenül a jövő.
Bízunk benne, hogy sikerült nagyjából képbe hozni Önt, a többi már csak az Ön döntésén múlik!
Állunk a rendelekzésére!